כיצד לכתוב קורות קורות חיים

בתוקף תפקידי כמסננת קורות חיים של מועמדים לעבודה בחברה בה אני מועסקת, יצא לי לקרוא עשרות רבות של קורות חיים. חלק מקורות החיים היו ערוכים בצורה גרועה כל כך עד שהשתעממתי ועברתי לקרוא את קורות החיים של המועמד הבא. והשעמום לא נבע בשל קורות החיים של המועמד אלא בדרך בה הציג את עצמו. קיבלתי שלושה דפים עמוסים לעייפה בקורות חייו מיום היוולדו ועד ימינו אלה. לא ברור לי מדוע הוא חשב שיעניין אותי (או כל מעסיק פוטנציאלי אחר לצורך כך) לדעת כי הלך לגן רינה, לבית הספר היסודי הזה, לחטיבה הזו וכולי. זה היה פשוט מעיק ומשעמם, עד שהגעתי לדברים הרלוונטיים לגביו מבחינת המשרה כבר איבדתי עניין. היו כאלה שעוד הגדילו וכתבו הגיגים ואת מה שהם רוצים להשיג בחייהם. אבל אני לא חיפשתי חיבור אלא לדעת מה הרקע המקצועי וההשכלתי של אותו מועמד, דברים שחשובים לי יותר כאשר אני צריכה לסנן מתוך עשרות פונים את אלה שארצה לזמן לראיון.
הקדמה זו באה על מנת להבהיר לכם כי במשרה עליה יש קופצים רבים, למי שאמור לסנן את קורות החיים שלכם ועל פיהם להזמינכם לראיון, אין זמן רב לקרוא את קורות החיים שלכם. לכן המלצתי היא כי המידע יהיה פרוש על דף אחד, תמציתי, ערוך היטב ונוגע לדברים המהותיים ביותר. .


החלק הראשון נוגע לפרטיכם האישיים
סכמו אותו בתמציתיות ותכללו שם, מספר טלפון נייד וכתובת דוא״ל ליצירת קשר. אתם לא חייבים לציין שאתם נשואים וכמה ילדים יש לכם. עניין זה אקוטי יותר אצל נשים מאשר גברים, בשל הנטייה של מעסיקים רבים לראות בנשים שהן אמהות לילדים קטנים כסיכון תעסוקתי, מאחר והן עלולות להיעדר מהעבודה בשל הצורך לטפל בילדיהן בשעת מחלה.
אם אתם מעל גיל ארבעים, אל תציינו שנת לידה. יש כאלה שמעדיפים להעסיק צעירים יותר ומשום מה מתעלמים מניסיונם של אנשים כמוכם. הם גם חוששים שבשל ניסיונכם ושנות הוותק שלכם תבקשו תנאי שכר שלא יוכלו לעמוד בהם. לכן, תנו לקורות החיים שלכם לדבר בעדכם. יחד עם זאת, יש מקומות שגילכם יכול להיות בעל יתרון, במיוחד אם יצאתם ממצבת שירות המילואים. אז בדקו כל דבר לגופו של עניין.

החלק השני יכלול את הניסיון התעסוקתי:
ציינו את מקום העבודה האחרון כראשון ברשימה. למבוגרים שבין כותבי קורות החיים, ועל מנת שלא להסגיר את גילכם, ציינו רק את מקומות העבודה האחרונים ולא את עבודתכם כמלצר או סדרן וכיו״ב בזמן לימודיכם. הדבר גם לא רלוונטי לדרישות התפקיד בו אתם מעוניינים. עדיף לציין רק את מקומות העבודה החשובים בהם עבדתם. אבל אל תוותרו על רצף כרונולוגי, כי תשאלו על הפער בין השנים. בחלק זה ציינו את שם החברה בה עבדתם, שנות התעסוקה באותה החברה ופרטו מה היו תחומי האחריות שלכם ואם קיבלתם קידום בזכות עבודתכם או נבחרתם לעובד מצטיין, זה חשוב בבחינת עדות לכך שאתם עובדים טובים.

בחלק השלישי תארו את השכלתכם:
רצוי זו האוניברסיטאית וכל קורס מקצועי שלקחתם לשיפור הידע המקצועי שלכם. אפשר לציין את שמו של בית הספר התיכון, בעיקר אם מדובר בכזה שהוא יוקרתי, אם לא - אין צורך לציין זאת. יוצאים מן הכלל הם כמובן בתי ספר מקצועיים בהם לומדים עד כיתה י״ד לתואר הנדסאי וכולי.

בחלק הרביעי : תארו את הכישורים שלכם בתחום המחשוב, איזה תוכנות אתם יודעים להפעיל.

בחלק החמישי : ציינו איזה שפות אתם יודעים ובאיזו רמה.

בחלק השישי : אם זה רלוונטי לתפקיד, ציינו את השירות הצבאי שלכם.

בסוף אתם יכולים לכתוב תכונות אופי

קרדיט לכותבת המאמר, אביבה דניאלי