כיצד להצליח בראיון עבודה

יש בינינו כאלה שעבדו שנים רבות באותו מקום עבודה ועתה הם מחפשים מקום עבודה חדש. ישנם כאלה אשר רק מתחילים את דרכם בשוק העבודה ואינם יודעים כיצד להתנהג בשעת ראיון העבודה.
מאמר זה מיועד לכם ומטרתו לעזור לכם להכין עצמכם לקראת ראיון העבודה מבחינת מה מותר ומה אסור. שימו לב שראיונות העבודה משתנים מחברה לחברה, וככל שתתראיינו כך תצברו ביטחון והבנה בנוגע להתנהלות מול המראיינים.


מומלץ לבדוק מיהי החברה המעסיקה. לשם כך כנסו לאתר החברה ובדקו מי המנהלים, מה מטרת החברה, מה היעדים שהיא מציבה לעצמה וכיו״ב, ואף חפשו מידע בגוגל. המידע יעזור לכם לא רק להכיר את החברה ואפשרויות הקידום בה אלא גם יעניק לכם יתרון בעת הראיון, שכן הוא יאפשר לכם להכין שאלות הבהרה מראש. עם זאת, בעת הראיון אל תודיעו למראיין שאתם יודעים הכול על החברה ואפשר לגשת ישר לעניין (הרי מעניין אתכם לדעת כמה תרוויחו), הדבר מעיד על יהירות. תנו לו לספר לכם ואז שאלו שאלות הבהרה אם יש לכם.

ישנן חברות, כמו אינטל לדוגמא, אשר בהן נהוג בעת הראיון לשאול את המרואיינים מעין חידות שמטרתן לבדוק את יכולת ההבנה והניתוח של המרואיין. הכינו עצמכם מראש והתאמנו בבית על חידות מעין אלו (מספר חידות כאלו אף ניתן למצוא באתר זה).

ישנן חברות הדורשות ידיעת אנגלית ברמה גבוהה והן אף עשויות לבדוק זאת בשעת הראיון, כאשר המראיין יכול להתחיל לשאול אתכם שאלות בשפה זו על מנת לבדוק את רמת הידע ואוצר המילים. חשבו על כך לפני שאתם מצהירים בקורות החיים שאתם שולטים באנגלית ברמה טובה כאשר הדבר איננו כך.

ישנם מקומות בהם יבקשו מכם לתאר את היתרונות והחסרונות שלכם, הכינו תשובה מראש. ולעניין החסרונות אל תטענו כי אין לכם, הרי אין אנשים מושלמים. ספרו מהם חסרונותיכם ובאילו אמצעים אתם מתמודדים על מנת להתגבר עליהם. אם יש לכם דוגמא לחסרון שעליו הצלחתם להתגבר ספרו עליו. הדבר מעיד על כנות ועל רצון להתמודד עם בעיות, תכונות שהן חשובות עבור מעבידים.

עוד שאלות שאתם עשויים להישאל נוגעים להישגיכם במקום בעבודה הקודם, או איך יתאר אתכם מעבידכם הקודם, או מה יאמרו עליכם חבריכם ואם פוטרתם. הכינו תשובות מראש ואפילו מומלץ (למי שאין להם ניסיון בראיונות) לעשות מעין סימולציה עם חבר אשר ימלא את תפקיד המראיין.

לימדו את דרכי ההגעה למקום הראיון ובדקו כמה זמן ייקח לכם להגיע למקום בהתחשב בתנאי התחבורה ושעת הראיון (בשעות הלחץ בבקרים ואחר הצהריים הנסיעה תארך יותר). אל תאחרו! הגיעו לפחות 10 דקות לפני הזמן המיועד. מוטב להקדים מאשר לאחר

התלבשו באופן מכובד, בגדים נקיים ומגוהצים. אם מקום בעבודה מצריך קוד לבוש פורמאלי אנא הקפידו על ג׳קט ועניבה לגברים (וכמובן לא עם מכנסי ג'ינס) ושמלה או חליפה מחויטות לנשים. הקפידו שצבעי הבגדים יהיו נעימים אך לא צבעוניים ומשוגעים מדי.

טרם כניסתכם לראיון שימו את הטלפון הנייד על השתק על מנת שלא יפריע למהלך הראיון.

כאשר תפגשו את המראיין הושיטו ידכם ואמרו: ״שלום, שמי אלי דניאלי, נעים להכיר אותך״. חכו לתשובת המראיין ולהוראה שלו שהנכם יכולים לשבת. אם לא הורה לכם לשבת, שאלו בעדינות אם מותר לכם לשבת ואז שבו.

שבו בגב זקוף מול המראיין, מישירים מבטכם אליו, רצוי לא לשכל רגליים אלא להשאיר אותן צמודות כאשר ידיכם מונחות על רגליכם או על מסעד הכסא. אל תשלבו ידיים, הדבר מעיד על ריחוק. הרגישו נינוחים, חייכו והנהנו כשצריך. השתדלו לא לשדר חוסר ביטחון וכאשר אתם מדברים אתם יכולים להשתמש בידיים אבל לא עם תנועות מוגזמות. לא להסיט מבטכם מהמראיין הדבר מעיד על ניסיון התחמקות ואי אמירת אמת.

עם סיום הראיון שאלו את המראיין מתי אתם אמורים לקבל תשובתו, הודו לו בחום, לחצו את ידו וצאו.

אם עבר המועד וטרם קיבלתם תשובה מהחברה, התקשרו לברר מדוע.

גם אם החברה בה התראיינתם מוצאת חן בעיניכם זכרו כי הם מראיינים מועמדים נוספים. על כן, ובעת ההמתנה לתשובה מאת חברה זו המשיכו לחפש מקומות תעסוקה אחרים ואל תחכו למתן התשובה כדי להמשיך בחיפוש.


קרדיט לכותבת המאמר, אביבה דניאלי